You are currently viewing Bakan Çavuşoğlu açıkladı: İsveç ve Finlandiya ile yeni toplantının tarihi belli oldu

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: İsveç ve Finlandiya ile yeni toplantının tarihi belli oldu

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Bu eylemin nefret ve insanlık suçu olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Hangi dine, hangi kutsal kitaba yönelik olursa olsun, bu tür eylemler kabul edilemez ve insanlık suçudur. Bununla uluslararası toplum olarak mücadele etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin ise “NATO üyeliği konusunda taahhütler var. Bizim bu adımları görmeden İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Muhtıra kapsamında bir daimi mekanizma ve komitenin kurulduğunu anımsatan Çavuşoğlu, bunun İsveç ve Finlandiya’nın teklifi olduğunu ve faydalı gördüklerini aktardı.

Çavuşoğlu, bu mekanizmanın üç ülkenin bir araya gelerek muhtıranın unsurlarının uygulanıp uygulanmadığını gözden geçirmek için olduğuna işaret ederek, iki toplantı yapıldığını ve 3. toplantının Kur’an-ı Kerim’e yönelik kabul edilemez eylemden ve ortamın uygun olmamasından dolayı ertelendiğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI 9 MART’TA OLACAK

Üçüncü toplantının Brüksel’de olmasında fayda bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve diğer müttefiklerin “İsveç’te kanun değişti, İsveç açıklama yaptı, dolayısıyla üye olsunlar.” diye söylemlerde bulunduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, üçüncü toplantıya ilişkin, “(3. Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı) 9 Mart’ta düzenlenecek. Açıkça herkes, İsveç’in özellikle yükümlülüklerini yerine getirmediğini görsün. O nedenle Brüksel’de yapılmasına biz ‘evet’ dedik.” şeklinde konuştu.

Bu mekanizmanın bir müzakere olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, bunun iki ülkenin üyeliği için müzakere amacıyla kurulmadığını, mekanizmanın bu muhtıranın uygulanıp uygulanmadığını görmek ve anlamak için kurulduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, iki toplantıda da Türkiye’nin açıkça bunu ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıkça söyledi. Peter’a (Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto), Blinken’a (ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken) ve NATO Genel Sekreteri’ne (Jens Stoltenberg) söyledik. ‘İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecini ayırabiliriz.’ dedik. Finlandiya’nın üyeliğine İsveç’e göre daha olumlu baktığımızı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan da söyledi.” ifadelerini kullandı.

Sorunlu ve az sorunlu olanı ayırdıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, objektif değerlendirdiklerini, iki ülkeye yönelik ikili ilişkilerde bunun dışında bir problem olmadığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, bu ülkelerle ilişkilerin kötü olmadığını, düşman olmadıklarını kaydederek, “Ama bu ciddi bir problem. NATO için bir problem. İsveç, bu yükümlülükleri yerine getirmeden İsveç’in üyeliğine onay vermemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Macaristan’ın her zaman olduğu gibi bu zor günlerinde de Türkiye’ye destek verdiğini belirten Çavuşoğlu, mevkidaşı Szijjarto’un da depremin ardından kendisini arayarak neye ihtiyaç varsa gerekli desteği vereceklerini söylediğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Macaristan’ın 167 personelden oluşan arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderdiğini, ilk ekibin 22 saatte bölgeye ulaştığını ve Kahramanmaraş ve Hatay’da 35 kişiyi enkazdan sağ çıkardıklarını ifade etti.

Macaristan arama kurtarma ekiplerinin 1999’daki depremde de Türkiye’nin yanında olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs’ın kızı Ilka Kovacs’ın da köpeğiyle Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye gelen Macar arama kurtarma ekiplerinin arasında yer aldığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Macar hükümetinin depremin ardından acil barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması için Türkiye’ye askeri çadır ulaştırdığını, bunun yanı sıra ayni yardımların da gönderildiğini söyledi.

Macaristan’ın tıbbi malzeme, yatak, battaniye ve uyku tulumundan oluşan yeni ayni yardımının bugün Türkiye’ye getirildiğini aktaran Çavuşoğlu, basın toplantısı öncesi yaptıkları görüşmede de Szijjarto’nun ülkesinin elindeki yardım malzemelerinin listesini kendisiyle paylaştığını ve bu listede yer alan tıbbi malzeme, ilaç, vesaire neye ihtiyaç duyulursa göndermeye hazır olduklarını söylediğini anlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği’nin başlattığı kampanyaya çok sayıda Macar dostunun güçlü destek verdiğini dile getirerek, verdikleri destek ve gösterdikleri dayanışma için Macar hükümetine ve halkına teşekkür etti.

“İLİŞKİLERİMİZİ DAHA ÜST BİR SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ”

Türkiye ile Macaristan arasında tarihi güçlü bağlar olduğunu, iki ülke arasında özel ilişkiler bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Dostum Peter’in daveti üzerinde deprem felaketinden hemen önce Macaristan’ı ziyaret etmiştim. Burada (Budapeşte) ilişkilerimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine çıkaracağımızı duyurmuştuk. Arkadaşlarımız metin üzerinde çalışıyorlar. En kısa sürede hazırladığımız bir belgeyi imzalayarak inşallah ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkaracağız.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısında Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin Türkiye’ye yapacağı ziyarete de değindi.

Depremin ilk gününden itibaren tüm uluslararası toplumun Türkiye’ye yardım etmek için seferber olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu süreçte başbakan, cumhurbaşkanı, devlet başkanı ve dışişleri bakanı seviyelerinde olmak üzere çok sayıda ülkeden yetkilinin de dayanışma göstermek amacıyla Türkiye’ye geldiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Mısır’ın da ilk günden itibaren Türkiye’ye destek gönderen ülkeler arasında yer aldığını, daha önce insani yardım taşıyan ilk geminin geldiğini, ikincisinin de bugün Mersin’e ulaşacağını dile getirdi.

Mısırlı Bakan’ın da depremin ardından bölgeyi ziyaret etmek için geldiğini belirten Çavuşoğlu, Adana’da mevkidaşı Şukri’yi karşılayacağını ve deprem bölgesini ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin