You are currently viewing SON DAKİKA: Bolu’da 4,8 büyüklüğünde deprem | Son depremler

SON DAKİKA: Bolu’da 4,8 büyüklüğünde deprem | Son depremler

  • Post author:
  • Post category:Haberler

AFAD‘dan son dakika deprem açıklaması geldi.

Bolu’da 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 

Saat 13.55’teki depremin derinliği 8,13 kilometre olarak kaydedildi.

Sarsıntı Düzce, Sakarya ve Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul’dan da hissedildi.

Deprem sonrası en büyüğü 3,9 olan artçı sarsıntılar meydana geldi. 

“OLUMSUZ BİR DURUM YOK”

AFAD Başkanı Yunus Sezer depreme ilişkin Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Deprem sonrasında olumsuz bir durum bulunmadığını belirten Sezer, “Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremin Kuzey Anadolu Fay zonuna bağlı küçük bir kol üzerinde meydana geldiğini söyledi. 

Kısa uzanımlı bu büyüklükteki depremlerin başka depremleri  etkilemeyeceğini söyleyen Tatar, “İstanbul’un güneyindeki fayları tetiklemesi sözkonusu değildir.” diye konuştu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bolu Valiliği’nden de bir açıklama geldi. AFAD’ın açıklamasına benzer bir şekilde olumsuz bir durum olmadığı ifade edildi. Açıklamada,  “Deprem sonrası tüm ekiplerimiz sahada tarama çalışmalarına ivedilikle başlamış olup şu ana kadar resmi makamlara iletilen herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.” denildi.

SON DAKİKA: Bolu'da 4,8 büyüklüğünde deprem | Son depremler - 1

EĞİTİME BİR GÜN ARA

Valilik, deprem nedeniyle il genelinde tüm eğitim kurumlarında 17 Mart Cuma günü 1 gün süreyle eğitim öğretime ara verildiğini duyurdu.

Ayrıca kamuda çalışan engelli ve hamile personelin idari izinli sayılacağı kaydedildi.

“İSTANBUL İLE ALAKASI YOK”

Prof. Dr. Okan Tüysüz de telefonla katıldığı NTV canlı yayınında depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bölgede daha büyük bir deprem olmasını beklemediğini söyleyen Tüysüz, “İstanbul ile hiç alakası olmayan bir deprem. Başka bir depremi tetiklemesi gibi bir durum söz konusu değil.” dedi.

Tüysüz şunları söyledi:

“Bu Kuzey Anadolu Fayı’nın ana kolu değil. Ona paralel kuzeyde küçük kol üzerinde meydana gelen bir deprem. Çok hissedildiğine göre sığ bir deprem. Hemen arkasından gelişen bir tane daha deprem oldu. 1,9 ve 1,8. Panik oluşturabilecek bir deprem değil. Orada büyük deprem oluşturabilecek bir fay yok. Küçük kırıklar var. Bolu Elmalı civarında daha önce kırılmamış bir fay var. Önce burada olduğunu düşündüm ama değil. Bu daha kuzeyde.”

DEPREM ANI KAMERADA

Bolu’daki deprem anı ise güvenlik kameralarına yansıdı.

DEPREM ANINDA NE YAPMALI?