You are currently viewing Tahıl koridorunda süre uzayacak mı? Diplomatik kaynaklardan açıklama

Tahıl koridorunda süre uzayacak mı? Diplomatik kaynaklardan açıklama

  • Post author:
  • Post category:Haberler

İSVEÇ-FİNLANDİYA’NIN NATO SÜRECİ

İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak görüşmenin konusunun, İspanya’nın başkenti Madrid’de imzalanan Üçlü Mutabakat Zaptı’nın taahhütlerinin yerine getirilip getirilmediği olacağını aktaran kaynaklar, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin ayrı ayrı değerlendirmesinin Türkiye’nin atacağı bir adım olduğunu ve bu toplantının konusu olmadığını belirtti.

Kaynaklar, toplantıya ilişkin şunları kaydetti:

“Orada mutabakat zaptının içindeki taahhütlerin İsveç ve Finlandiya tarafından yerine getirilip getirilmediği, madde madde üzerinden geçilip görüşülecek. NATO ‘işte şu yerine geldi, bu yerine geldi’ diyor da bunun öyle olmadığını Türkiye’ye gelen bazı konuklarımızdan da duyduk. Bunlar esas itibarıyla yerine getirilmedi, bazı kanunlardaki değişiklik ve açıklamaların somut adıma dönüşmesi lazım. Mesela terörizmin finansmanı, insan devşirme, propaganda vesaire, terör faaliyetleri dahil, bunların önlenmesine yönelik somut adımlar. Bu anlaşmayı üçlü bir şekilde gözden geçirdik tıpkı Helsinki’de ve Stockholm’de olduğu gibi.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresinin dolmasının ardından bu göreve gelecek muhtemel isimler hakkındaki bir soruya ilişkin ise kaynaklar, “Basından çıkan haberlere göre değerlendirme yapmak çok erken olur. Adaylar ortaya çıksın, düşüncelerimizi diğer müttefik ülkelerle de paylaşırız.” yanıtını verdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gelecek hafta dörtlü (Türkiye, Rusya, Esad rejimi, İran) dışişleri bakanları toplantısının hazırlıkları amacıyla yapılacak teknik düzeyde bir toplantı konusunda da kaynaklar, burada tarihten ziyade hazırlıkların görüşüleceğini, tarihlerin bakanlar düzeyinden belirleneceğini söyledi.

SURİYE’YE TAZİYE TELEFONU OLDU MU?

Kaynaklar, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Esad rejimi ile karşılıklı bir taziye görüşmesi olup olmadığının sorulması üzerine, “Yok, sadece insani yardımların ulaştırılması için adımlarımız oldu.” yanıtını verdi.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI’NIN YPG ZİYARETİ

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Suriye’nin kuzeydoğusuna ziyaretinde sadece ABD’li askerler ile görüştüğü, PKK/YPG ile görüşmediği yönündeki açıklamaya ilişkin ise kaynaklar, “(ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake) ABD Büyükelçisi davet edildi, gereken uyarılar, mesajlar verildi. Büyükelçinin açıklaması ve daha sonra Bakanlık Sözcüsü’nün soruya verdiği cevapta da bunu söylüyorlar ama şu bir gerçek: Bu görüşüp görüşmemesinden bağımsız olarak ABD’nin bu terör örgütüne (PKK/YPG) yönelik desteği devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin